Украина без ГМО: сколько можно закрывать глаза на мировые тренды и наши реалии

Питaння лeгaльнoгo oбігу ГМO в Укрaїні вжe явнo пeрeзрілo. Дискусії і oбгoвoрeння тривaють вжe пoнaд 20 рoків. Крaснoмoвним рeзультaтoм пoки є лишe відсутність жoднoгo зaрeєстрoвaнoгo в Укрaїні гeннo-мoдифікoвaнoгo сoрту чи гібриду. І цe в тoй чaс, як чaсткa ГМ-культур в пoсівax фeрмeрів СШA, Кaнaди, Брaзилії, Aргeнтини, Aвстрaлії сягaє вжe пoнaд 90%, a більшість крaїн ЄС бeз oсoбливиx пeрeпoн імпoртує ГМ-кукурудзу тa сoю в (видах пoтрeб твaринництвa.

Звaжaючи нa глобальні тренди, Україна більше мало-: неграмотный може закривати очі для питання врегулювання обігу ГМ-культур і продукції з них.

І получи це є, як мінімум, п\’ять причин:

Зміна клімату

Цьогорічна посуха для Півдні і нестача вологи в більшості областей України призвела задолго. Ant. с втрат врожаю близько 15 млн т лише зернових культур. Клімат змінюється, і нам необхідна швидка адаптація існуючих сортів, щоб і в таких складних умовах мати принаймні маловыгодный менші врожаї.

Подобається нам це чи ні, але генна інженерія дає більш перспективні рішення, ніж традиційна селекція. Интересах прикладу, Аргентина нещодавно зареєструвала категория посухостійкої ГМ пшениці HB4 Wheat, яка в ході польових випробувань, проведених протягом останніх 10 років, показала в середньому возьми 20% вищу врожайність, ніж звичайні сорти. Аналогічні можливості збільшення врожайності є по части інших культурах.

Резистентність шкідників

Одними з ключових переваг ГМ-культур є їхня невразливість предварительно певних шкідників або хвороб, а також можливість боротьби з надзвичайно складними в контролі щуп’янами. Без ГМ-культур вирішення цих проблем можливе лише шляхом додаткових обробок дороговартісними засобами захисту рослин. Проте їх дієвість з нет-нет да и знижується, адже шкідники набувають резистентності, в) такой степени би мовити, випрацьовують імунітет после пестицидів. Врешті-решт може скластися ситуація загрози повної втрати врожаю, і єдиним рішенням може бути лише генна модифікація.

Міжнародна конкурентоспроможність

По (по грибы) даними міжнародної організації ISAAA, у 2017 році загальні посівні площі ГМ-культур в світі склали 189,8 млн га (+3% в порівнянні з попереднім роком), які обробляють 17 млн фермерів. Около цьому, вирощування, імпорт либо польові дослідження ГМ-культур наразі легально проводяться в 75 країнах світу.

Вслед за дослідженнями, які здійснюються ISAAA з 1996 року, збільшення обсягу доходів подле вирощуванні ГМ-культур в середньому становить $3/га сої та $34/га кукурудзи. Ріст доходу відбувається як следовать рахунок збільшення врожайності, беспричинно і через зниження витрат возьми засоби захисту рослин к контролю поширення шкідників, хвороб та щуп’янів. Такі додаткові економічні вигоди роблять ГМ-продукцію більш конкурентоспроможною, і українським аграріям відповідно приходиться докладати більше зусиль, щоб бути конкурентними в зовнішніх ринках.

Євроінтеграція

Законодавче врегулювання використання і обігу ГМО є однією з вимог Угоди относительно асоціацію Україна-ЄС. Згідно положень Угоди, Україна мала ще задолго. Ant. с кінця 2019 року послужить причиной у відповідність до директив ЄС свої нормативно-правові акти, які регулюють питання ГМО. Проте графіки адаптації вже порушені і перегляд положень Угоди наступного року лише посилює нагальність впровадження відповідного законодавства.

Нате сьогодні чинне законодавство України у сфері ГМО передбачає заборону бери промислове виробництво та введення в обіг ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, їх державну реєстрацію та ввезення держи митну  територію України.

Нинішнє законодавство приставки не- є актуальним та не відповідає світовим вимогам і практикам, відсутній комплексний та системний підхід по регулювання цієї сфери. Держи додачу, є проблеми в державному контролі ради використанням ГМО, а також в сфері дотримання прав інтелектуальної власності.

Наявність ГМ-культур получи полях

Насіння ГМ-культур «просочилося» в ринок України ще задовго по офіційної заборони ГМО. Звісно, статистики поширеності ГМ получи українських полях не існує, проте експертні оцінки сходяться получай тому, що близько половини всієї сої в Україні вирощується з генетично модифікованого насіння.

Следовать результатами вибіркових обстежень посівів сої в шести областях України, що проводилися асоціацією «Дунайська Соя» та «Agent Green» в 2018 році, ГМ-соя була виявлена в 48% зразків. Якщо поширити ці висновки получи и распишись всю посівну площу, так виходить, що в Україні вирощується близько 600 000 га ГМ-сої. Окрім сої, випадки виявлення ГМО спостерігаються і в інших культурах.

Близ такому рівні поширення вряд ли чи вдасться повністю позбутися ГМ-культур і впевнено заявляти, що українська продукція вільна від ГМО. Більш реалістичним є визначення інституцій, механізмів, процедур моніторингу та контролю вслед подальшим поширенням і використанням ГМО.

Звісно, можна й надалі заплющувати очі получи и распишись цю проблему. Однак недовго. Адже вже зовсім живым духом доведеться пояснювати і європейським партнерам, і українським аграріям, чому наші можновладці досі зволікають з врегулюванням обігу ГМО.

Все на свете материалы автора
Если Ваша милость заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.